Na czym polega wizualizacja procesów przemysłowych?
Technologia jest nieocenionym pomocnikiem, jeśli chodzi o sprawność działania firm. Z roku na rok rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem najnowszych systemów, mających za zadanie usprawnić pracę. Jednym z takich rozwiązań jest wizualizacja procesów przemysłowych. Jakie możliwości ma to wirtualne narzędzie? Z jakich powodów warto się na nie zdecydować?
Czym właściwie jest wizualizacja procesów przemysłowych?
Podczas pracy urządzeń osoba odpowiedzialna za nadzorowanie ich pracy musi mieć pod kontrolą dużo różnego rodzaju informacji. Dziś tablice w centrach dyspozytorskich z niezliczoną ilością przycisków, lampek i wykresów, zostają zastępowane przez nowsze rozwiązanie, jakim jest wizualizacja procesów przemysłowych. Pozwala ona na nadzorowanie wszystkich zachodzących procesów w jednym miejscu. Ponadto wychwytuje najważniejsze informacje procesowe, wyświetlając je na ekranach, dzięki czemu wszelkie anomalie np. awarie zostają szybko wychwycone. Napływające dane zostają wyświetlane nie w postaci niezrozumiałych komunikatów, a jako grafika, animacja czy też wykres zawierający najważniejsze parametry. W sytuacji awaryjnej istnieje również możliwość uruchomienia trybu alarmu dźwiękowego. Dzięki temu operator systemu nie musi tracić czasu na analizowanie niepotrzebnych w danym momencie danych.
Zalety wizualizacji procesów przemysłowych
Wizualizacja procesów przemysłowych pozwala na:
- bieżącą analizę obsługiwanego procesu,
- monitorowanie danych produkcyjnych,
- Informowanie o wszelkich anomaliach np. przeciążeniu maszyny,
Wizualizacja jest zwykle częścią całego systemu, którego głównymi funkcjami są:
- rejestracja i archiwizacja danych dotyczących przebiegu procesu technologicznego,
- możliwość tworzenia raportów pracy np. urządzenia czy linii produkcyjnej,
- generowanie alarmów w wypadku przekroczeń założonych parametrów produkcyjnych.
Plusów z wdrożenia wizualizacji procesów przemysłowych w firmie jest sporo. Ważnymi udogodnieniami są animacje, które w sposób symboliczny obrazują pracę maszyn, a także wyświetlają informacje w zależności od tego, które dane są dla nas najistotniejsze. Można również ustawić kolejność wyświetlania procesów na poszczególnych ekranach/zakładkach, co znacznie ułatwia pracę. Dzięki temu można jedynie zerkać na ekran, aby sprawdzić, jak przebiega proces i czy wszystko poprawnie funkcjonuje.