Zastosowanie automatyki na przykładzie elektrowni wodnych

Zastosowanie automatyki na przykładzie elektrowni wodnych

Wytwarzanie prądu za pomocą ekologicznych metod jest przyszłością. Nic więc dziwnego, że dokłada się wszelkich starań, aby usprawnić działanie elektrowni wodnych, by pozyskiwanie energii było jak najbardziej efektywne. Automatyka w tego typu miejscach nie tylko ułatwia sterowanie elektrownią, lecz także sprawia, że zarządzanie nią staje się łatwiejsze. Jakie rozwiązania są wykorzystywane w tego typu miejscach?

Zautomatyzowanie elektrowni wodnej

Automatyka elektrowni wodnych ma wiele odsłon. Może ona polegać na zastosowaniu regulatorów turbin, pozwalających na regulowanie obrotów. Wpływają one na efektywność i wydajność elektrowni. W tego typu obiektach nierzadko wdrażany jest system TRYTON, który pozwala na monitorowanie pracy elektrowni. Ten innowacyjny system sprawdza się również podczas agregowania i przetwarzania danych. Dzięki temu w jednym miejscu można śledzić pracę wszystkich urządzeń, a także szybko reagować na nieprawidłowości. Pozwala to na uniknięcie przykrych konsekwencji.

W elektrowniach wodnych stosowane są również programy, które pozwalają na wygodne sterowanie całym obiektem. Maszyna na bieżąco monitoruje pracę maszyn, tworząc raporty. Pozwala to na wdrażanie nowych rozwiązań, które przełożą się na koszty oraz wydajność elektrowni. Ponadto dane są przedstawiane w czytelnej formie.

Nowoczesne rozwiązania w elektrowniach wodnych

Wdrożenie automatyki to nie tylko usprawnienie pracy elektrowni wodnej, lecz także wygoda dla osób zarządzających nią. Technika wykonuje potrzebne pomiary, analizuje dane, oblicza bilanse zbiorników oraz węzłów wodnych. Systemy służące do sterowania są wyposażone w sterowniki obiektowe, układy realizujące sieć, a także stacje operatorskie i wskaźniki produkcji. Wszystko po to, by usprawnić pracę elektrowni.